Agencja rekrutacyjna w najlepszym wydaniu – Linkedin Talent Awards 2019

Rozpiera nas radość, rozpiera nas duma. Po latach starań i wysiłków, wielu pracowitych dniach i zarwanych nocach, niezliczonych rozmowach z klientami i kandydatami, nasza agencja inzynierowie.com została zwycięzcą pierwszej polskiej edycji konkursu LinkedIn Talent Awards 2019. Czujemy, że nasza praca i zaangażowanie zostały docenione. Znaleźliśmy się w prestiżowym gronie liderów i innowatorów w zakresie rozumienia, angażowania i rozwijania talentów. 

Mała wielka agencja rekrutacyjna?

Jak to się jednak stało, że spośród 500 innych firm tytuł najbardziej innowacyjnej agencji rekrutacyjnej przyznano małemu zespołowi z bardzo wąską specjalizacją?

Inżynier poszukiwany od zaraz

Nie raz dzieje się tak, że najlepsze rozwiązania tworzymy w odpowiedzi na własne niezaspokojone potrzeby. Tak też rozpoczyna się historia inzynierowie.com

„W tamtym czasie jednym z wyzwań zawodowych z jakimi przyszło mi się zmierzyć było znalezienie konstruktorów do niemieckiej firmy projektowej z branży automotive. Rozpoczęliśmy oczywiście zgodnie z regułą sztuki, od umieszczenia ogłoszeń w prasie i na portalach. Nie pamiętam jakiego odzewu się wtedy spodziewałem, ale nie dostaliśmy w odpowiedzi ani jednego zgłoszenia wartego uwagi. 

Kolejnym krokiem była współpraca z agencjami rekrutacyjnymi. Podpisaliśmy 5 albo 6 umów, zleciliśmy znalezienie kandydatów ale skuteczność i tych działań była bardzo niska. Czułem się jak petent, zabiegając o uwagę kolejnych konsultantów. Osoby rekomendowane przez agencje nie spełniały naszych oczekiwań, nie pasowały do wytycznych. Kandydaci byli znudzeni, nie wiedzieli prawie nic o oferowanym stanowisku, nie wykazywali zaangażowania. Wtedy już wiedziałem, że można rekrutować lepiej. Otwarcie agencji wyspecjalizowanej w rekrutowaniu inżynierów średniego i wyższego szczebla było tego naturalnym następstwem.”

Agencja hr – lepiej czyli jak?

Złe doświadczenia są jakimś punktem wyjścia. Wiedzieliśmy od razu jak pracować nie będziemy, jakich metod chcemy unikać oraz kogo nie chcemy zatrudniać. Przyszła kolej na wypracowanie swojej pozycji na rynku. O konkurencyjności agencji miała stanowić jakość obsługi klienta. Trudno jest zaspokoić potrzeby o których nic się nie wie, więc za pierwszy cel postawiliśmy sobie słuchanie i zrozumienie problemu z jakim zmaga się nasz zleceniodawca.      

„Naszą konkurencją były i są agencje o dużej renomie, które nie musiały niczego udowadniać. My musieliśmy znaleźć swoją ścieżkę – zbudować wiarygodność i zdobyć zaufanie. Kluczowe było zaklasyfikowanie pozycji agencji wśród klientów. Aby dojść do perfekcji musieliśmy trzymać się wyznaczonego zakresu działania. Czasami wiązało się to z koniecznością odmawiania przyjmowania zleceń nawet od stałych klientów jeśli dotyczyły one stanowisk nie będących w naszym obszarze działań. Z bólem serca ale i wiarą w słuszność naszych założeń oddawaliśmy rekrutowanie handlowców, księgowych i kierowców wózków widłowych konkurencji.” 

Początki nie były łatwe, ale patrząc z perspektywy czasu, przyczyniły się do późniejszych sukcesów. Minęło kilka miesięcy zanim dla pierwszych dużych klientów staliśmy się w swojej dziedzinie agencją pierwszego wyboru. Wcześniej, zlecenia na rekrutacje inżynierskie otrzymywaliśmy głównie wtedy, kiedy inne agencje zawiodły. Pracodawcy, nie mając nic do stracenia, przekazywali nam szczegóły rekrutacji bez większego entuzjazmu czy nadziei na powodzenie przedsięwzięcia, a my robiliśmy co w naszej mocy aby pozytywnie ich zaskoczyć. Nasze doświadczenie rosło z każdym dniem, a nieco chaotyczne działania przybierały coraz bardziej usystematyzowaną postać.     

Strategia i narzędzia

Od samego początku tworzenia agencji inzynierowie.com przyjęliśmy założenie, że nie będziemy zatrudniać do zespołu osób z doświadczeniem w HR. Posunięcie to było ryzykowne, gdyż odcinaliśmy się tym samym od dużej części branżowego know-how, jakie wnieśliby do firmy doświadczeni specjaliści. Dlaczego w takim razie postanowiliśmy wymyślać od nowa to, co już dawno zostało odkryte?

„Wcześniejsze kontakty z agencjami rekrutacyjnymi z pozycji ich klienta uświadomiły mi, że wiele powszechnych praktyk powinno zostać wyeliminowanych. Chciałem za wszelką cenę uniknąć sytuacji w której świeże pomysły i innowacyjne rozwiązania będą spychane na boczny tor, przez utarte schematy i złe nawyki przyniesione z innych agencji”.  

Kiedy zaczynaliśmy, było nas kilkoro. Nikt nie miał wcześniejszych doświadczeń z rekrutacją jednak byliśmy zdeterminowani. Dostawaliśmy kolejne zlecenia, prowadziliśmy trudne rekrutacje, słuchaliśmy naszych klientów i kandydatów. Powierzane nam stanowiska były trudne do obsadzenia, niekiedy prawie niemożliwe. Chwytaliśmy się każdego pomysłu, każdego nowego narzędzia i sposobu na pozyskiwanie inżynierów. 

Stworzyliśmy obszerną bazę pasywnych kandydatów. Korzystaliśmy z Goldenline a następnie także z LinkedIn. To ostatnie narzędzie otworzyło przed nami nowe perspektywy. Dzięki LinkedIn w wersji Premium Business precyzyjne wyszukiwanie kandydatów stało się możliwe, a social networking mógł ujrzeć światło dzienne.. Dzięki przystąpieniu do LinkedIn Recruiter Profesional Services – wersji serwisu dedykowanej rekruterom, nasza praca osiągnęła zupełnie nowy wymiar. 

 

 

Dlaczego klienci chcą z nami pracować?

Chociaż nasz zespół nadal liczy zaledwie kilka osób, nie jesteśmy już jedynie „ostatnią deską ratunku” lecz pełnoprawny partnerem biznesowym dla wielu dużych firm technologicznych i produkcyjnych. Słuchanie klientów i kandydatów wyszło nam na dobre. Wypracowaliśmy własne metody rekrutacji które sprawdzają się na trudnym rynku pracy w naszej branży. Rekrutujemy inżynierów średniego i wyższego szczebla. Na tym znamy się najlepiej.  

Zarówno kandydaci jak i klienci cenią sobie współpracę z naszą agencją. Z wielu źródeł otrzymujemy sygnały, że nasze usługi polecane są w kuluarach. Pomimo bardzo dużej konkurencji w branży, jesteśmy znani na rynku. Rzadko zdarza nam się przedstawiać nowym klientom, gdyż zamykane przez nas trudne rekrutacje, nie pozostają bez echa i są naszą najlepszą wizytówką.    

Tajemnicą naszego sukcesu jest przejęcie pełnej kontroli nad procesem rekrutacji. Zanim zaczniemy szukać odpowiedniego kandydata, poświęcamy czas na przygotowanie strategii rekrutacji, rozeznanie na rynku. Planujemy argumentację jaką posłużymy się podczas rozmów z kandydatami pasywnymi. Nie zamieszczamy ogłoszeń na portalach. Stosujemy direct i executive search, system poleceń i zaawansowany networking. Angażujemy nowe technologie i media społecznościowe Nie może nas zabraknąć na żadnej ważnej konferencji branżowej. Szukamy inspiracji w innych dziedzinach i śmiało przenosimy podpatrzone poza branżą niekonwencjonalne strategie na własne podwórko. 

Takie podejście zaprowadziło nas na szczyt, a dokładniej na podium LinkedIn Talents Award 2019. Nie spoczęliśmy jednak na laurach. Dzisiaj chętnie zatrudniamy specjalistów z branży HR i uczymy ich pracy na naszych zasadach. Sprawdź, czy do naszego zespołu nie potrzebujemy właśnie Ciebie. Idziemy nawet o krok dalej, organizując szkolenia i konsultacje dla headhunterów i wewnętrznych działów HR współpracujących z nami firm na które serdecznie zapraszamy. 

Jedno się u nas nie zmienia. Chcemy pozostać niewielkim zespołem specjalistów, i niezmiennie oferować naszym klientom zamykanie trudnych rekrutacji inżynierskich korzystając z autorskiej strategii i innowacyjnych narzędzi. Jeśli rekrutowanie specjalistów jest dużym wyzwaniem w Twojej firmie, napisz do nas i sprawdź jak możemy pomóc. Dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. 

https://youtu.be/TvRYb_gM-YM