agencja headhunterska

Dla kogo agencja headhunterska?

Agencja headhunterska to rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej firm krajowych i międzynarodowych. Każde przedsiębiorstwo od czasu do czasu prowadzi rekrutację na różne stanowiska w firmie. Problem zaczyna się, gdy chodzi o znalezienie i wybór specjalistów oraz kadry managerskiej. Firmy, które samodzielnie prowadzą rekrutacje tego rodzaju, mogą się mocno rozczarować ilością zadań, związanych z wyłanianiem odpowiednich kandydatów do pracy. Efekt nie zawsze musi być zachwycający. Sprawdź, dlaczego agencja headhunterska to świetna opcja dla Twojej firmy.

Kiedy potrzebny jest „łowca głów”?

„Łowca głów”, czyli headhunter, to osoba, która pomaga w poszukiwaniu i zatrudnianiu najlepszych kandydatów na rynku pracy. Ta pomoc wydaje się bezcenna dla firm, które potrzebują wysokiej klasy specjalistów i świetnych managerów. Przedsiębiorstwa świadomie decydują się na usługi, jakie może zaproponować im agencja headhunterska. Doskonale wiedzą, że headhunterzy zaprezentują im odpowiednie osoby, idealnie nadające się na dane stanowisko. Headhunterzy mogą poszukiwać kandydatów na różne sposoby. Jednym z nich jest umieszczanie ogłoszeń w portalach branżowych lub związanych z pracą. Mogą korzystać z rozmaitych baz danych (na przykład kontaktują się z osobami, które wcześniej zarejestrowały się w agencji i wyraziły zgodę na kontakt podczas innych rekrutacji). Headhunterze docierają także osobiście do managerów i specjalistów wyróżniających się w danej branży i oferują im korzystniejsze warunki zatrudnienia.

Agencja headhunterska bazuje na faktach, nie na emocjach

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wśród kandydatów do pracy mogą pojawić się osoby, które doskonale wiedzą, jak zaprezentować się z najlepszej strony. Ich sposób „sprzedawania” siebie na rynku pracy może wywołać efekt WOW. Pracodawca może poczuć, że to jest właśnie ten człowiek, na którego czekał tyle czasu. Czy taka osoba sprawdzi się w pracy w rzeczywistości? Nie można z góry zakładać, że nie. Nie można też twierdzić, że tak. Jest to ryzyko — i to nawet ogromne. Taki kandydat może zarzucić pracodawcę mnogością dyplomów a jednocześnie nie wykazywać pożądanych umiejętności interpersonalnych. Dla jednej firmy może to być umiejętność pracy zespołowej a dla innej sztuka pracy samodzielnej. Jeśli firma da się ponieść emocjom, może stracić nie tylko czas, ale i pieniądze. Źle dobrana osoba na dane stanowisko pracy oznaczać będzie konieczność ponowienia rekrutacji. Jeśli chodzi o rekrutację, agencja headhunterska zawsze dokonuje obiektywnej oceny potencjalnych kandydatów. W ogóle nie będzie miejsca na żadne emocje i związane z tym zawężanie ilości osób, których zakwalifikuje do kolejnego etapu rekrutacji. Agencja headhunterska doskonale wie, jakie są oczekiwania firmy i tych wytycznych będzie się trzymać. Zawsze też może doradzić w sprawie wymogów na dane stanowisko w pracy. Firmy nie powinny zapominać, że liczą się nie tylko kompetencje twarde, ale i miękkie. Może też chodzić o odróżnianie, kto nadaje się do pracy w grupie (ekstrawertycy), a kto do pracy w pojedynkę i zdalnej (introwertycy).

Assessment center & agencja headhunterska

W temacie, jakie metody stosuje agencja headhunterska, najczęściej można napotkać na assessment center. Jest to weryfikacja umiejętności kandydatów na podstawie ich zachowania i umiejętności współpracy podczas wykonywania określonych zadań. Doświadczenie rekruterzy obserwują kandydatów podczas wykonywania zadań. Zdarza się, że zatrudniony pracownik inaczej wyobraża sobie firmę. Po zderzeniu z rzeczywistością może dojść do wniosku, że nie jest to miejsce dla niego odpowiednie. Podobnie może być od strony pracodawcy. Firma wiele traci, gdy nagle okazuje się, że wspaniale prezentujący się na rozmowach kandydat do pracy, w rzeczywistości okazuje się osobą, która nie radzi sobie na wybranym stanowisku.

Świetny manager w dobie wielu dyplomów managerskich

Nie zawsze ilość dyplomów przekłada się na jakość kształcenia i poziom wiedzy. W tym przypadku nie musi wcale chodzić o uczelnie, ale o kursy dokształcające. Zdecydowanie lepiej dla kandydata o pracę, gdy wszelkiego rodzaju kursy są udokumentowane egzaminem. Lepsza ocena typu „dobry” niż brak jakiejkolwiek oceny. Nie musi tu wcale chodzić o zdobywanie nowej wiedzy, ale o usystematyzowanie wiedzy już posiadanej. Nie każdy uzyskany dyplom oznacza wiedzę praktyczną. Wiele uczelni kształci teoretyków, którzy często nie posiadają praktyki. Mogą ją zdobyć pracując zawodowo. Inne doświadczenie będzie posiadał manager w bardzo małej jedno lub dwuosobowej firmie a inne w dużej, pracującej projektowo. Kursy przydają się osobom, które ukończyły studia dawno temu i chcą być na bieżąco z wiedzą. To dowód na to, że faktycznie taki kandydat chce się rozwijać zawodowo i nadąża za zmianami w realiach biznesowych. Agencja headhunterska oceni, ile warty jest taki dyplom managerski. Nawet najbardziej prestiżowy kurs nie gwarantuje, że kandydat faktycznie posiada wiedzę i potrafi ją wdrożyć w firmie. Wszystko zależy od predyspozycji, zaangażowania i chęci nauki. Zdarza się, że osoba, która nie ma predyspozycji managerskich pomimo ukończenia wielu bardzo dobrych kursów lub studiów podyplomowych nie nadaje się do pracy na takim stanowisku.