agencja rekrutacyjna

Dlaczego agencja rekrutacyjna?

Rekrutacja pracowników wydaje się zadaniem łatwym i przyjemnym. Wiele osób myśli, że można wybrać odpowiednich pracowników na podstawie dokumentów aplikacyjnych i krótkiej rozmowy. Przedsiębiorcy starają się samodzielnie rekrutować przy pomocy działów kadr funkcjonujących w firmie. Przejmują one dodatkowe zadania z zakresu HR. Przeglądają wpływające do firmy na ogłoszenie rekrutacyjne dokumenty i wybierają pracowników. Najczęściej biorą pod uwagę tylko i wyłącznie wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Nie sprawdzają predyspozycji zawodowych i motywacji.

Osoby pracujące w agencjach rekrutacyjnych zapewne nie potwierdzą twierdzenia, że rekrutacja to łatwe, szybki i proste zadanie. Wiedza i doświadczenie rekruterów wskazują na to, że wybór odpowiedniego pracownika na określone miejsce pracy nie jest łatwy. Szczególnie jeśli na rynku jest bardzo mało specjalistów określonej specjalizacji, a pracodawca ma wobec rekrutowanych sprecyzowane wymagania. Im bardziej specjalistyczne stanowisko tym trudniejsza rekrutacja. Agencja rekrutacyjna często prowadzi rekrutację na jedno stanowisko kilka miesięcy. Jest ona wieloetapowa, na każdym z etapów sprawdzane są inne predyspozycje kandydata. Czas, jaki trzeba poświęcić na rekrutację jest cenny i drogi. Dlatego samodzielne rekrutowanie przez firmy jest nieopłacalne.

Agencja rekrutacyjna na stałe współpracująca z przedsiębiorstwem

Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z agencją rekrutacyjną, która przeprowadza wszystkie rekrutacje dla firmy. Ma podpisaną długoterminową umowę i korzysta z niej kiedy potrzebuje. Agencja rekrutacyjna zatrudnia specjalistów HR. Zna się na rekrutacji, posiada wszystkie niezbędne do tego narzędzia a przede wszystkim doświadczonych pracowników. Koszty rekrutacji dla firmy dla której agencja rekrutacyjna szuka pracowników wówczas nie są aż tak wysokie, ponieważ prowadzi wiele rekrutacji jednocześnie dla wielu przedsiębiorców. Agencja rekrutacyjna zajmuje się wszystkimi zadaniami związanymi z rekrutacją. Redaguje i nadaje ogłoszenia, zbiera dokumenty aplikacyjne i kontaktuje się z wybranymi kandydatami. Kolejnym krokiem jest zaproszenie ich na rozmowę do swojej siedziby lub on-line i przeprowadzenie niezbędnych wywiadów i testów. Po pozytywnym przejściu pierwszego etapu rekrutacji w zależności od stanowiska prowadzone są dalsze działania.

Pracodawca zlecający rekrutację do agencji rekrutacyjnej otrzymuje propozycje kilku kandydatów najlepiej pasujących do profilu i oczekiwań pracodawcy. Do niego będzie należała ostateczna decyzja co do wyboru kandydata. Trzeba pamiętać, że ważne jest aby pasował on do profilu firmy, kadry i stanowiska. Jeżeli wymagana jest dobra komunikacja rekruterzy muszą sprawdzić tą umiejętność. Samo wykształcenie często jest niewystarczające. Jeżeli poszukiwany jest inżynier, z wysokimi kwalifikacjami, którego zadaniem będzie zarządzanie zespołem i komunikacja pomiędzy nimi a zarządem wówczas musi być to osoba, której komunikacja interpersonalna nie sprawia trudności. Często bowiem się zdarza, że na stanowiskach inżynierskich pracują osoby mało komunikatywne. Znają doskonale swój fach ale nie potrafią nawiązywać dobrych relacji, tworzyć zespołów i nadzorować pracy grupy. Dlatego ważne jest aby agencja rekrutacyjna podczas rekrutacji inżynierów sprawdziła ich tzw. umiejętności miękkie.

Szeroki zakres usług świadczonych przez agencje rekrutacyjne

Coraz częściej firmy pracują nad projektami w zespołach. Oprócz wiedzy i umiejętności specjalistycznych ważna jest także komunikacja, współpraca w grupie, integracja z zespołem i właściwa motywacja. Kiedy poszukiwany jest menadżer, którego zadaniem będzie koordynacja pracy zespołu samo ukończenie studiów w tym zakresie może być niewystarczające. Zarządzanie wymaga bowiem wiedzy specjalistycznej, doświadczenia i umiejętności dostosowania posiadanej wiedzy do miejsca pracy, pracowników i oczekiwań zarządu.

Agencja rekrutacyjna wykorzystuje podczas takiej rekrutacji narzędzia, które pozwalają jej dokładnie sprawdzić każdego kandydata ubiegającego się o określone stanowisko. Prawidłowy wybór oszczędza czas i pieniądze pracodawcy. Działy kadr często funkcjonujące w firmach nie zatrudniają osób, które posiadają kwalifikacje i umiejętności związane z rekrutacją pracowników. Zajmują się przede wszystkim wyliczeniami, zaświadczeniami i dokumentacją pracowniczą. Zatrudnienie wysokiej klasy specjalisty HR wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego firmy często rezygnują z takiego pomysłu i zlecają rekrutację do specjalistycznych agencji rekrutacyjnych poza firmą.