agencje headhunterskie

Dlaczego warto decydować się na agencje headhunterskie?

Agencje headhunterskie cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Na współpracę z tego rodzaju agencjami decydują się firmy, które chcą zdobyć najlepszych pracowników trudno dostępnych na rynku. Najczęściej w tym przypadku chodzi o kadrę zarządzającą i specjalistów. Wybór odpowiednich osób wcale nie jest łatwy. Na ogłoszenie o pracę może odpowiedzieć wielu kandydatów. Nie oznacza to jednak, że zgłoszą się osoby najlepsze w swojej dziedzinie. Sprawdź, dlaczego warto decydować się na agencje headhunterskie.

Dlaczego samodzielne poszukiwanie pracowników może być kłopotliwe?

Firmy jak najbardziej mogą same prowadzić procesy rekrutacyjne. Wielkie przedsiębiorstwa być może mają nawet odpowiednie działy oddelegowane do tego rodzaju zadań. W przypadku małych i średnich firm zdecydowanie korzystniejsze w zakresie zarządzania kadrami są usługi zewnętrzne. Można z nich korzystać w razie potrzeby. Nie trzeba ponosić kosztów związanych ze stałym zatrudnieniem osób odpowiedzialnych za zatrudnianie nowych pracowników. Co ciekawe, międzynarodowe korporacje bardzo często wybierają agencje headhunterskie, które są w stanie zaprezentować im najlepiej wykwalifikowanych kandydatów na dane stanowisko. Trzeba pamiętać, że nie chodzi tutaj wyłącznie o kwalifikacje udokumentowane dyplomami, ale i o kompetencje miękkie. Bardzo ważne są też czynniki takie jak motywacja i chęć na rozwój zawodowy. Osoby „stojące w miejscu” nie nadają się na wiele prestiżowych stanowisk. Niezwykle ważna jest umiejętność pracy w grupie. Z uwagi na fakt, że w ostatnim czasie bardzo popularna jest praca zdalna, może chodzić o umiejętność pracy samodzielnej. Nie każda praca musi wymagać przecież pracy zespołowej. Nie jest żadną tajemnicą, że rekrutacja zajmuje bardzo dużo czasu. W mniejszych firmach może pojawić się zafascynowanie samym faktem poszukiwania nowych osób do pracy. Zarząd, zamiast koncentrować się na swoich strategicznych zadaniach, będzie analizować kandydatury. Takowych może wpłynąć na jednej rekrutacji kilkadziesiąt, a na nawet i kilkaset. W ten sposób, przy ograniczonym czasie, nie da się dobrze sprawdzić cech i umiejętności kandydatów. Warto zaznaczyć, że są osoby, które potrafią się świetnie „sprzedać”.  W praktyce jednak może się okazać, że nie idzie to w parze z kwalifikacjami.

Agencje headhunterskie to sposób na minimalizację ryzyka

Zdecydowana większość przedsiębiorstw, gdy ogłasza rekrutację, liczy na dłuższą współpracę z pracownikami. Wynika to z tego, że duża rotacja pracowników nie jest korzystna. Nawet jeśli dana osoba ma świetne kwalifikacje, to i tak trzeba ją odpowiednio przygotować do pracy w firmie. Może chodzić o dokładne zapoznanie się ze specyfiką przedsiębiorstwa, poznanie kultury pracy i zasad w niej panujących, poznanie produktów lub usług, a także kontrahentów. Zatrudniony powinien też wiedzieć, jaka jest konkurencja firmy, w której właśnie zaczął pracować. Pracownik, który z jakichkolwiek powodów nie pasuje do firmy, może być po prostu problemem. Może się okazać, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zapewnił firmę, że z chęcią będzie się szkolić, a w rzeczywistości w ogóle nie miał takiego zamiaru. Może też tak być, że wcale „nie czuje” branży, przez co praca w niej zaczyna być dla niego męcząca. Pracownikowi może nie pasować firma, w krótkim czasie wyjdzie, że spodziewał się czegoś zupełnie innego. Może też czuć, że nie jest akceptowany przez grupę. Nie jest powiedziane, że każdy, kto przejdzie przez rekrutacyjne sito, faktycznie nadaje się do pracy w danej firmie. Przedsiębiorstwa, które samodzielnie prowadzą rekrutację, oceniają CV i list motywacyjny. Wybierają, kogo zaproszą na rozmowy kwalifikacyjne. Następnie zazwyczaj decydują się na zatrudnienie. Tak wygląda weryfikacja kandydatów w większości przypadków. Firmom szkoda czasu na to, by zrezygnować z rekrutacji, gdy nie pojawiają się wymarzeni kandydaci. Decydują się na współpracę z osobami, które spełniają minimum wymogów, ale czy o to im rzeczywiście chodzi? Agencje headhunterskie działają zupełnie inaczej. Bardzo starannie analizują każdą kandydaturę. Patrzą na kandydatów obiektywnie. Nie oceniają ich na bazie pierwszego wrażenia. Zwracają uwagę na potencjał osób zgłaszających się na dane stanowisko. Mogą przeprowadzać testy (na przykład na inteligencję emocjonalną). Większość agencji tego typu stosuje assessment center, w szczególności na stanowiska managerskie.

„Łowcy głów”, czyli jak działają agencje headhunterskie?

Headhunter to z języka angielskiego „łowca głów”. Oznacza to, że headhunterzy sami wyruszają na poszukiwania najlepszych kandydatów. W dzisiejszych realiach panujących na rynku pracy jest to oczywiście opcja, a nie wymóg, ale firmy właśnie takiego ruchu oczekują. Agencje headhunterskie mogą na przykład korzystać z baz, w których rejestrują się osoby zainteresowane zatrudnieniem w danej branży (oczywiście za zgodą kandydatów). Mogą też wyruszyć na samodzielne poszukiwania. Doskonale wiedzą kogo i gdzie szukać. Decydując się na współpracę z taką agencją, firma może mieć pewność, że headhunter wyłowi odpowiednią osobę na wybrane stanowisko.