Firma rekrutacyjna

Firma rekrutacyjna zajmuje się profesjonalną rekrutacją pracowników na zlecenia firm. Najczęściej specjaliści HR pozyskują z rynku pracowników trudno dostępnych lub z bardzo specjalistycznymi kwalifikacjami. Znalezienie odpowiedniego to często proces czasochłonny i wymagający dużego zaangażowania. Zanim kandydat zostanie przedstawiony pracodawcy specjaliści HR muszą wykonać szereg czynności zmierzających do jego pozyskania. Jego znalezienie może trwać nawet kilka miesięcy.

Pracownicy z bazy firmy rekrutacyjnej

Firmy rekrutacyjne mają w swojej bazie kandydatów, jednak zanim będzie można ich uwzględnić w nowym procesie rekrutacyjnym konieczne jest zaktualizowanie ich sytuacji na rynku pracy. Trzeba sprawdzić czy osoby, które zgłosiły się do firmy rekrutacyjnej kilka miesięcy wcześniej nadal są gotowe do zmiany lub podjęcia zatrudnienia. Po wstępnym sprawdzeniu dyspozycyjności kandydata konieczne jest przeprowadzenie kilku rozmów telefonicznych, wymiana e-maili oraz aktualizacja jego CV. Od ostatniego kontaktu mogło się u kandydata sporo wydarzyć. Jeżeli nadal jest zainteresowany zmianą pracy lub jej podjęciem z pewnością warto go do firmy rekrutacyjnej zaprosić na indywidualną rozmowę osobistą.

Podczas spotkania można przeprowadzić różne badania i testy. Jedną z nich jest sprawdzenie motywacji i chęci zmiany sytuacji zawodowej. Takie badanie może pomóc specjaliście HR w dalszej procedurze rekrutacyjnej. Znalezienie dobrego kandydata z dobrym CV to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym etapem jest jego gotowość do podjęcia pracy lub jej zmiany. Jeżeli ktoś pracuje i ma dobre stanowisko, będzie oczekiwał w nowym miejscu pracy wyższego wynagrodzenia i lepszych warunków.

Dodatkowe bonusy takie jak karta MultiSport, ubezpieczenie na życie lub medyczne mogą być dla niego zachęcające. Zbadanie predyspozycji zawodowych pozwoli dopasować miejsce pracy do potrzeb i osobowości kandydata. Niektóre osoby chcą zmienić pracę ze względu na niedopasowane środowisko pracy. Jeżeli obecnie kandydat pracuje na dużej hali w hałasie i bałaganie być może chętnie zmieni pracę na spokojne biuro. Pozyskanie pracownika zawsze wiąże się z tym, że trzeba mu coś lepszego zaoferować niż to co ma w tej chwili. Z pewnością nikt nie chce zmieniać pracy na gorszą niż obecnie ma.

Obniżenie kosztów rekrutacji przez firmę rekrutacyjną

Dlatego firmy prześcigają się w oferowaniu bardzo dobrych warunków zatrudnienia, szczególnie dla pracowników trudno dostępnych na rynku. Zadaniem firmy rekrutacyjnej jest pozyskanie dobrego pracownika z rynku, sprawdzenie jego kwalifikacji, predyspozycji zawodowych i motywacji do pracy. Coraz więcej firm udziela gwarancji trzy lub 6-cio miesięcznej na zrekrutowanego pracownika. Jeżeli w tym czasie nie sprawdzi się lub odejdzie z pracy firma rekrutacyjna zaproponuje innego kandydata. Korzystanie z usług zewnętrznej profesjonalnej firmy rekrutacyjnej bez wątpienia jest bardzo wygodne, ponieważ przedsiębiorca nie musi utrzymywać na stałe profesjonalnego działu HR w swojej firmie. Nie ponosi kosztów związanych z zatrudnieniem, szkoleniami i udostępnianiem biura. Może korzystać z firmy rekrutacyjnej sporadycznie, kiedy potrzebuje wsparcia w tym zakresie. Koszt rekrutacji pracowników jest zdecydowanie niższy od utrzymywania na stałe całego działu HR. Przedsiębiorca otrzymuje wysoką jakość usługi rekrutacyjnej po atrakcyjnej cenie.