agencje rekrutacyjne

Agencja rekrutacyjna

Agencja rekrutacyjna pośredniczy w procesie rekrutacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Odpowiednie dopasowanie jest kluczowym elementem rekrutacji. Agencje rekrutacyjne zatrudniają specjalistów w tym zakresie. Rekruter oprócz odpowiedniego wykształcenia kierunkowego powinien posiadać doświadczenie w rekrutacji. Nie każda osoba pomimo wysokich formalnych kwalifikacji nadaje się do pracy w agencji rekrutacyjnej. Oprócz wykształcenia niezbędne są bowiem wysokie umiejętności interpersonalne. Ponadto dobrze aby rekruter miał tzw. intuicję. Często jest ona pomijana i nie traktowana poważnie. Osoby posiadające intuicję i wykorzystujące ją w procesie rekrutacji potrafią lepiej dopasować pracowników do danego stanowiska pracy i pracodawcy.

Umiejętności dobrego specjalisty ds. rekrutacji w agencji rekrutacyjnej

Intuicja jest procesem podświadomym, nie związanym z wykształceniem ani doświadczeniem. Nie da się jej  kontrolować, można jedynie odrzucać lub korzystać z przychodzącego rozwiązania. Intuicja jest pojęciem potocznym, w psychologii nazywa się ją często rozumowaniem intuicyjnym. Rekruter pracujący w agencji rekrutacyjnej posiadający intuicję posiada szybką, automatyczną  i bezwysiłkową zdolność dokonywania trafnych wyborów. Z czasem okazuje się, że wyglądające na irracjonalne decyzje, które podejmuje rekruter w procesie rekrutacji z czasem okazują się bardzo trafne. W zawodach, w których mamy do czynienia z decyzjami dotyczącymi ludzi, intuicja wydaje się być cechą bardzo pożądaną. Samo wykształcenie i doświadczenie zawodowe może być niewystarczające.

Na podstawie bardzo dobrych narzędzi rekrutacyjnych używanych w agencjach rekrutacyjnych otrzymamy wyniki, na podstawie których łatwiej jest dopasować pracowników. Jednak ludzie bywają nieprzewidywalni, mogą posiadać odpowiednie wykształcenie i wymagane doświadczenie a jednak nie pasować do danego miejsca pracy. W agencji rekrutacyjnej możemy też zbadać motywację do pracy i ocenić szanse na utrzymanie zatrudnienia. Jednak intuicja w automatyczny sposób, czasami zupełnie nielogiczny wskazuje, że dana osoba nie sprawdzi się na danym stanowisku. Trudno to często wyjaśnić i wytłumaczyć. Jednak osoby pracujące w agencjach rekrutacyjnych posiadające intuicję wiedzą, że warto z niej korzystać.

Profesjonalnie przeprowadzona rekrutacja w agencji rekrutacyjnej

Zdarzało się zapewne wielokrotnie w ich pracy, że nie chciały nikogo odrzucać i lekceważyły intuicję a z czasem okazywało się, że pojawiające się myśli na temat danej osoby realizowały się w praktyce. Prowadząc rekrutację w agencji rekrutacyjnej oprócz testów i ankiet warto porozmawiać indywidualnie z kandydatem. Tylko wtedy możliwe jest uruchomienie intuicji, która ostatecznie pozwoli podjąć najlepszą decyzję. Intuicji nie należy mylić z uprzedzeniami lub pojawiającymi się podczas rozmowy rekrutacyjnej emocjami. Ponadto jeżeli chcemy w procesie rekrutacji wykorzystać rozumowanie intuicyjne dobrze, aby było sprawdzone w praktyce wcześniej.