agencje rekrutacyjne

Agencje rekrutacyjne

Agencje rekrutacyjne zajmują się rekrutacją pracowników na zlecenie firm i osób prywatnych. W zależności od specjalizacji rekrutują inżynierów, specjalistów IT, spawaczy, opiekunki lub inny personel. Na rynku rekrutacyjnym możemy zauważyć dość dużą specjalizację agencji headhunterskich. Pracownicy zatrudnieni w agencjach rekrutacyjnych muszą posiadać kierunkowe kwalifikacje i doświadczenie, aby skutecznie pozyskiwać pracowników z rynku. Dobrze, jeżeli znają dobrze specyfikę pracodawcy, dla którego realizują zlecenie. Są wówczas w stanie zrekrutować lepszych specjalistów, którzy pozostaną w firmie na dłużej.

Oczekiwania pracodawców wobec agencji rekrutacyjnych i kandydatów

Pracodawcy szukając pracowników określają oczekiwane wykształcenie, doświadczenie i predyspozycje. Jeżeli wymagana jest biegła znajomość języka niemieckiego lub angielskiego w agencji rekrutacyjnej powinno się zatrudnić osoby, które mogą sprawdzić poziom znajomości języka obcego. Możliwe jest także nawiązanie stałej współpracy z firmą, która może świadczyć usługi sprawdzenia znajomości języka obcego na różnych poziomach zaawansowania  i w różnych językach. Rekrutacja pracowników nie należy do łatwych i szybkich zadań. Na niektóre stanowiska może trwać nawet kilka miesięcy. Im stanowisko bardziej specjalistyczne tym trudniejsza i dłuższa rekrutacja. Na rynku bowiem znajduje się określona liczba wysokiej klasy specjalistów, którzy najczęściej mają już pracę. Ich znalezienie wydaje się praktycznie niemożliwe.

Dlatego firmy poszukujące pracowników, które nie mają wyspecjalizowanego działu rekrutacji i doświadczonych rekruterów decydują się na zlecenie rekrutacji do profesjonalnej agencji rekrutacyjnej. Koszty pozyskania pracowników przez podmioty zewnętrze są często znacznie niższe od utrzymywania całego działu personalnego w firmie. Agencje rekrutacyjne zatrudniają specjalistów w zakresie rekrutacji, doradców zawodowych i psychologów. Wysokiej klasy specjaliści są w stanie wyłonić spośród wielu kandydatów odpowiednich. Oprócz formalnego wykształcenia ważne są także inne cechy. Takie jak osobowość kandydata, odporność na stres, łatwość przystosowywania się do zmiennych warunków pracy czy motywacja. Podczas badania wykorzystywane są specjalistyczne różne metody rekrutacji, testy i rozmowy z kandydatem.

Etapy rekrutacji w agencjach rekrutacyjnych

Rekrutacja w agencjach rekrutacyjnych najczęściej jest prowadzona kilku etapowo.  W pierwszej kolejności rekruterzy sprawdzają dokumenty aplikacyjne i do kolejnego etapu wybierają osoby, które spełniają podstawowe kryteria wyboru. Chodzi tu o wykształcenie formalne, czyli ukończone szkoły i kursy, certyfikaty językowe.  W kolejnym etapie wybiera się osoby, które  posiadają niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku umiejętności. Do agencji rekrutacyjnych zapraszane są osoby, które przeszły wstępną selekcję. Dlatego tak ważne jest aby w CV lub formularzu elektronicznym wpisać wszystkie niezbędne informacje.

W kolejnym etapie kandydat rozwiązuje zadania związane ze stanowiskiem pracy i wypełnia testy badające osobowość, motywację i obszary pracy.  Po pozytywnym przejściu tego etapu kandydat może zostać zaproszony na rozmowę do agencji rekrutacyjnej. W przypadku stanowisk kierowniczych kandydat może uczestniczyć w większej ilości spotkań. Także w takich, podczas których badane są kompetencje kierownicze. Wybrani kandydaci starający się o to samo stanowisko przychodzą na spotkanie, podczas którego badane są kompetencje i potencjał każdego z kandydatów. Jedną z takich metod jest udział w Assessment Center.