firmy rekrutacyjne

Firmy rekrutacyjne

Firmy rekrutacyjne działające w Polsce muszą posiadać wpis do krajowego rejestru agencji zatrudnienia. Zobowiązane są one do składania corocznych sprawozdań ze swojej działalności. Nadzór nad ich prawidłowym funkcjonowaniem sprawuje marszałek województwa właściwy ze względu na siedzibę firmy rekrutacyjnej. Na rynku znajduje się wiele agencji zatrudnienia. Od publicznych służb takich jak urzędy pracy do prywatnych specjalizujących się w określonym zakresie. Znajdziemy małe agencje rekrutujące pracowników tylko dla jednego pracodawcy, większe oferujące swoje usługi dla wielu pracodawców jak i bardzo duże firmy rekrutacyjne, które oferują pracodawcom szeroki zakres usług z zakresu zarządzania kadrami. Wybór jest bardzo duży dlatego warto poświęcić nieco czasu na znalezienie takiej, która spełni nasze oczekiwania.

Specjalizacja firm rekrutacyjnych

Jeżeli poszukujemy pracowników z określonej branży warto poszukać firmy rekrutacyjnej, która się specjalizuje w pozyskiwaniu z rynku specjalistów. Wówczas unikniemy rozczarowania otrzymując oferty przypadkowych osób. Istnieją bowiem na rynku firmy, które oferują szeroki zakres usług dla przedsiębiorców z zakresu HR, jednak nie mają odpowiedniej kadry i narzędzi do ich profesjonalnego wykonania. Oferowani pracownicy często nie spełniają podstawowych wymagań i oczekiwań pracodawcy. Spotykanie się z nimi jest tylko stratą czasu i niczego nie wnosi.

firmy rekrutacyjne

Profesjonalne firmy rekrutacyjne, które specjalizują się w rekrutacji w określonych branżach posiadają odpowiednie narzędzia i wykwalifikowaną kadrę. Dla przedsiębiorcy jest to wygodne, oszczędza cenny czas i pieniądze. W przypadku częstego zapotrzebowania na inżynierów lub informatyków warto podpisać z firmą rekrutacyjną umowę na dłuższą współpracę. Wówczas można oczekiwać od agencji, że zaoferuje atrakcyjną cenę za każdego zrekrutowanego pracownika. Niektóre firmy rekrutacyjne oprócz rekrutacji oferują także usługi kadrowe. Prowadzą teczki wszystkich zatrudnionych w firmie pracowników, rozliczają ich i prowadzą całe kadry. Jest to wygodne dla firm, które kadry i księgowość chcą mieć poza firmą. Nie każde biuro rachunkowo-księgowe chce zajmować się kadrami dlatego zdarza się, że przejmują je firmy rekrutacyjne.

Firmy rekrutacyjne w przyszłości

Z pewnością branża ta będzie coraz bardziej się rozwijać i przedsiębiorcy z czasem zrezygnują z prowadzenia u siebie działów księgowości i kadr. Powstające centra obsługi przedsiębiorców przejmują coraz większy rynek. Z jednej strony jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ wszystko odbywa się w takich firmach elektronicznie. Przedsiębiorcy nie muszą zawozić dokumentów a jedynie przesyłają je przez system. Jednak dla pracowników centrum usług są anonimowi. Wszelkie informacje dostępne są jedynie na ogólnodostępnej infolinii. Z pewnością przedsiębiorcy, którzy nie chcą być jednym z wielu tysięcy innych klientów będą starali się opóźnić przejście do takiego centrum. Jak długo będzie to możliwe będą mieli w swoich firmach działy księgowości lub będą korzystać z biur rachunkowo-księgowych, kadrowych i firm rekrutacyjnych.