agencje rekrutacyjne

Kiedy agencje rekrutacyjne, a kiedy headhunterskie?

Plany związane z zatrudnianiem nowych pracowników powinny zakładać współpracę z firmami takimi jak agencje rekrutacyjne i agencje headhunterskie. Niektóre firmy mają w zwyczaju samodzielnie zajmować się procesami rekrutacyjnymi. Zadania związane z selekcją kandydatów do pracy zajmują jednak bardzo dużo czasu. Sprawdź, dlaczego warto korzystać z usług zewnętrznych w zakresie rekrutacji. Dowiedz się, kiedy wybierać agencje rekrutacyjne, a kiedy headhunterskie!.

Rekrutacja pracowników we własnym zakresie — czy warto?

W zasadzie na samodzielną rekrutację pracowników mogą sobie pozwolić:
  • Firmy mające działy HR, pod warunkiem że zadania rekrutacyjne za bardzo nie obciążą działu;
  • Przedsiębiorstwa prowadzące pojedyncze rekrutacje (chcące zatrudnić 1- 2 osoby);
  • Małe firmy bez budżetu na usługi zewnętrzne. Może tak być, że faktycznie nie mogą pozwolić sobie na tego rodzaju outsourcing;
  • Firmy niemające w zwyczaju delegowania uprawnień. Chcą wszystko same kontrolować i o wszystkim decydować.
Ogólnie rzecz biorąc, każda rekrutacja jest czasochłonna. Wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie chodzi w tym przypadku jedynie o opracowanie treści ogłoszenia o pracę. Ktoś musi zapoznać się z ofertami, które wpływają od kandydatów, przeanalizować je i zadecydować kto przechodzi do kolejnego etapu. Dużo sprawniej i profesjonalniej robią to agencje rekrutacyjne.

Najczęstsze błędy to:

  • Nieprawidłowa treść ogłoszenia. Polega to na tym, że podawane są preferencje dotyczące płci i wieku. Nie są podawane informacje o przewidywanym wynagrodzeniu. Informowanie o benefitach pozapłacowych też jest pomijane. Kandydaci nie wiedzą, czego mogą oczekiwać i czy aplikowanie na dane stanowisko ma dla nich w ogóle jakikolwiek sens. Mniej oczekiwań mają osoby bezrobotne. Nie oznacza to jednak, że można pomijać kluczowe informacje związane z wynagrodzeniem.
  • Emocjonalne podchodzenie do kandydatów. Kandydata „kupują oczy”. Pierwsze wrażenie jak najbardziej może być pozytywne, ale nie powinno być wyłącznym czynnikiem decydującym o zatrudnieniu. Nie zawsze osoby, które doskonale wiedzą, jak się zaprezentować na rozmowach kwalifikacyjnych, sprawdzają się na danym stanowisku.
  • Przewlekłość w czasie. Firmy zbyt długo podejmują decyzje o wyborze. Jeśli taka sytuacja się przedłuża, nikogo nie powinno dziwić, że najlepsi kandydaci znajdą zatrudnienie w innych firmach. Nikt przecież nie będzie czekać na informację zwrotną w nieskończoność.

Dla kogo agencje rekrutacyjne?

Firmy często potrzebują zrekrutować pracowników na różne stanowiska. Mogą to być przykładowo pracownicy biurowi lub produkcyjni. Agencje rekrutacyjne są znakomitym wsparciem dla firm, które planują zatrudnić wiele osób. Niektóre firmy w ogóle nie chcą same brać na siebie zadania związane z rekrutacją. Dzięki temu agencje mogą koncentrować się na pojedynczych zleceniach (na poszukiwaniu na przykład asystentki zarządu). Agencje rekrutacyjne znają wymagania przedsiębiorstw i instytucji. Wiedzą, jacy kandydaci będą mile widziani na rozmowach kwalifikacyjnych w ostatnim etapie procesu rekrutacji. Nie przepuszczą osób, które nie będą spełniać wymogów określonych w ogłoszeniu o pracę. Trzeba mieć świadomość, że na jedno ogłoszenie może odpowiedzieć bardzo dużo osób. Warto zauważyć, że praca wykonana przez agencje rekrutacyjne bardzo odciąża firmy. Przedsiębiorstwa nie marnują czasu na analizy złożonych aplikacji. Ryzyko związane z zatrudnieniem nieodpowiednich osób jest minimalizowane. Dla pracownika możliwość ubiegania się o pracę za pośrednictwem takiej agencji to zazwyczaj pozytywne zjawisko. Kandydaci wiedzą, że ich kompetencje będą rzetelnie i obiektywnie ocenione przez profesjonalistów. Co więcej, w czasie rozmów kwalifikacyjnych mogą zyskać wiele cennych uwag. Mogą też zezwolić na wykorzystywanie ich aplikacji w innych rekrutacjach. To zwiększa szansę na atrakcyjne zatrudnienie. Nie muszą za każdym razem wysyłać nowej aplikacji.

W jakich sytuacjach potrzebne są agencje headhunterskie?

Headhunterzy, czyli „łowcy głów”, znakomicie sprawdzają się przy rekrutacjach związanych z kadrą managerską wyższego szczebla i przy poszukiwaniu wysokiej klasy specjalistów. Mogą korzystać z własnych kontaktów, z bazy danych agencji headhunterskiej lub poprzez ogłoszenia o pracę. „Celują” w najlepszych na rynku pracy ekspertów w określonej dziedzinie. Fakt, że dość często takie osoby mają już pracę, nie stoi na przeszkodzie, by headhunterzy zaproponowali im dużo korzystniejsze warunki zatrudnienia. Kontakt headhuntera z managerem lub specjalistą nie oznacza, że taka osoba od razu otrzyma propozycję podpisania umowy o pracę lub innej (cywilnej, B2B). „Łowca głów” musi sprawdzić, czy taka osoba nie ma na przykład podpisanej klauzuli o zakazie konkurencji. Nie wszyscy też będą chcieli brać pod uwagę zmianę pracy. Dla headhuntera nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Można mieć pewność, że wywiąże się ze swojego rekrutacyjnego zadania. W finale to firma zlecająca poszukiwania i wybór kandydatów do pracy decyduje, czy dojdzie do zatrudnienia rekomendowanego przez headhuntera kandydata.